Zdravljenje parodontalne bolezni
ZDRAVLJENJE GINGIVITISA
Z vzpostavitvijo dobre ustne higiene in preprostimi preventivnimi zobozdravniškimi posegi, kot je odstranitev zobnega kamna in drugih dejavnikov, ki omogočajo zadrževanje zobnih oblog, je mogoče vnetje dlesni povsem odpraviti in pozdraviti tako, da ne pusti trajnih posledic.
ZDRAVLJENJE PARODONTITISA
poteka v treh fazah, ki sledijo prvemu pregledu. Z opisanim načinom zdravljenja se v veliki večini primerov (več kot 85%) ustavi napredovanje bolezni in ohrani večino zob.
PRVA FAZA – HIGIENSKA FAZA
Je osnovno, vzročno zdravljenje, med katerim opravimo vse postopke, ki zmanjšujejo količino bakterijskih zobnih oblog. Te so glavni krivec za nastanek parodontalne bolezni.
Zdravljenje pričnemo z ultrazvočnim odstranjevanjem mehkih in trdih zobnih oblog – zobnega kamna. Odstranimo tudi vse ostale dejavnike, ki omogočajo zadrževanje bakterijskih zobnih oblog, kot so previsi plomb in fiksnoprotetičnih izdelkov, kjer je to mogoče. Sledi t.i. luščenje in glajenje korenin ter dezinfekcija celotne ustne votline z uporabo antiseptika. Naštete postopke lahko dopolnimo s fotodinamičnim laserskim zdravljenjem.
Zobe, ob katerih je bolezen napredovala že do te mere, da jih tudi z zdravljenjem ni več mogoče ohraniti, v začetni fazi izderemo in nadomestimo z začasnimi protetičnimi nadomestki, ki jih pacienti nosijo do konca parodontalnega zdravljenja.
Pacienta že na začetku seznanimo z boleznijo, ga poučimo o pomenu dobre ustne higiene in načinih njenega izvajanja. Ustno higieno v postopku zdravljenja nadzorujemo, pacienta pa spodbujamo, da zanjo skrbi.
Dva meseca po začetnem zdravljenju ponovno opravimo klinični pregled obzobnih tkiv, ki je enak prvemu pregledu. Če so še vedno prisotni globlji obzobni žepi, ki pri sondiranju krvavijo, nadaljujemo kirurško zdravljenje. Pri pacientih, pri katerih obzobnih žepov ni več, stanje ohranjamo z rednim vzdrževalnim zdravljenjem, ki traja vse življenje.
DRUGA FAZA – KIRURŠKO ZDRAVLJENJE
S pomočjo različnih kirurških tehnik (reženjska operacija, regenerativni postopki) obzobne žepe zmanjšamo oziroma odstranimo. Posege opravimo le pri pacientih z visoko stopnjo ustne higiene. Pri pacientih s slabo ustno higieno kirurški posegi niso indicirani, saj ne prinašajo pričakovanih rezultatov. V primeru slabe ustne higiene ponavljamo higiensko fazo.
TRETJA FAZA – VZDRŽEVALNO OZIROMA PODPORNO ZDRAVLJENJE
Vzdrževalno zdravljenje vsebuje redno odstranjevanje bakterijskega biofilma iz obzobnih žepov, kjer ostanejo po higienski fazi in kirurškem zdravljenju. Z vzdrževalnim zdravljenjem želimo preprečiti ponovno infekcijo in nadaljnjo razgradnjo obzobnih tkiv. Časovni intervali vzdrževalnega zdravljenja se gibljejo med 3 in 12 meseci. S pomočjo parametrov za oceno tveganja za ponovitev in napredovanje parodontitisa jih določamo za vsakega pacienta posebej. Traja vse življenje.
Vzdrževalno zdravljenje izvajajo splošni zobozdravniki oziroma ustni higieniki.
SKELENJE ZOB
je neprijetna posledica parodontalnega zdravljenja, ki se pojavi pri mnogih pacientih. Nadležno skelenje zob, ki ga spremlja ostra, kratkotrajna bolečina, se običajno sproži s toplotnimi dražljaji ali pri ščetkanju zob. Težava sama po sebi ni povezana z bolezenskimi procesi v zobu, temveč z odmikom dlesni, ki nastane kot posledica zmanjšanja vnetja.